Sloveenias tootjal külas

Toodetest parema ülevaate saamiseks ja ka selleks, et tuua Eestisse esimene juustukatel, sõitsin ise Sloveeniasse. Reisi tulemusena olen oluliselt targem erinevate juustukatla tüüpide tegelikest erinevustest. Näiteks väga oluline näitaja on katla vee tarbimise vajadus. Plevnik toodab kahte tüüpi katlaid: vana tehnoloogia järgi valmistatud seadmed kasutavad jahutamiseks kesta vahelt läbi voolavat kraanivett, mille veekulu võib olla väga suur, sõltub muidugi tehnoloogilisest skeemist (kui kõrgelt temperatuurilt, kui madalale temperatuurile on vaja jahutada) uue tehnoloogia puhul on katla kestas vaid mõni liiter vett, mis on surve all. Lisa vett selline katel enam ei vaja, jahutamine toimub plaatsoojusvahetiga ja põhimõtteliselt saab katel olla ratastel ilma veeühenduseta. On veel kolmandat tüüpi seade: pastörisaator PH, mis ei vaja üldse mingit vett.

Katla (või ka pastörisaatori) valikul tuleb hoolega läbi mõelda, millist toodet sellega valmistada soovitakse. Alati pole vaja osta kõige kallimat seadet. Näiteks kohupiima valmistamisel ei ole piima tagasi jahutamine väga oluline. On võimalik ka üldse ilma jahutamiseta, või minimaalse jahutamisega, selleks sobib BASIC või BASC+ seade suurepäraselt. Kuid, kui on vaja näiteks jogurtit või keefiri valmistada, kus temperatuur tuleb tõsta üle 90 kraadi ja siis uuesti alla tuua, siis selleks sobib kas PROFESSIONAL või PREMIUM katel või pastörisaator. Loomulikult on parim PH pastörisaator, aga selle seadme hind on oluliselt kõrgem.

Nii muutus minu jaoks arusaadvaks tootja soov, et osta soovijad täidaksid küsimustiku, kus olulisemad küsimused on piima kogus, mis plaanitakse korraga töödelda, temperatuur, milleni on vaja kuumutada ja toodete loetelu, mida on plaanis valmistada. Küsimustiku täitmise järel pakub tootja minu vahendusel mitut seadet, mis kõik sobivad teie tingimustega, siis on võimalik juba hindu nähes kalkuleerida, millist neist valida.

Küsimustik asub siin ja selle vastused tulevad minu meilile. Küsimustiku täitmise järel saadan teile mõne päeva jooksul pakkumise erinevatele seadmetele, mille hulgast saate soovi korral valida.

 

Tootjast ehk Plevnikust ka mõne sõnaga. Tegemist on pereettevõttega, mis on tegutsenud üle 20 aasta. Praegu on töötajaid 47. Oma kaupa müüakse üle maailma, Sloveenias on valdav enamus meierei seadmetest nende toodetud. Tehas asub Lujbljanas ja on momendil kahes erinevas tootmishoones, nad otsivad võimalust kolida sellisesse asukohta, et kõik kokku mahuks.

plevnikus

Tootja esindajad avavad minu juustukatla pakendit, et seda lähemalt näidata. Pildil paistab veel üks suurem juustukatel ja mõned võimasinad. See hall on katlal olev kaitsekile.

Endale tõin sealt 100 liitrise  juustukatla BASIC+, seda on võimalik Sepa mahetalus oma silmaga näha ja käega katsuda. Planeerin soetada veel teisegi katla, PROFESSIONAL varustustasemega. Samuti juustupressi ja nõrutuslaua. Praegu on võimalik lisaks katlale näha veel käsiharfi ja mikroperforeeitud juustuvorme (ei vaja sukka)

Juustukatla mahavõtmine auto pealt vajas abijõudu: kaal kokku 115 kilo.

 

IMG_6530

 

Praegu on katel tootmisruumis, kuid veel veevärki ühendamata.

IMG_6532

 

Mulle isiklikult meeldib väga kallutamise mehanism: lihtne ja tõhus

IMG_6536

IMG_6537

Sellel mudelil on hinna sees segaja, eraldi juustuharfi katlale ei tellinud, kuigi see on võimalik. Alustan tagasihoidlikult käsiharfiga lõigates. Panen veel pildi, kus on kahe osaline juustuvorm, see mahutab kuni 1,5 kilo juustu ja nagu öeldud ei vaja sukka, seega on hügieeniline ja tööd on vähem.

IMG_6535